Rap Şarkı Sözlerine Bar Denmesinin Nedeni: Bilmeniz Gereken Her Şey

Rap Şarkı Sözlerine Neden Bar deniyor? gerekli bilgiler sayfamızda açıkladık. Bar Denmesinin Nedeni nedir? ve nelerdir.

Rap Şarkı Sözlerine Bar Denmesinin Nedeni: Bilmeniz Gereken Her Şey
Editör: No Haber
24 Şubat 2022 - 19:45 - Güncelleme: 24 Şubat 2022 - 19:46

İçindekiler;

 

Ortak Senaryolar


Bir hip-hop web sitesine veya hip-hop sosyal medya sayfasına bulunduysanız, muhtemelen bir cümle (veya iki) okudunuz veya bazı rap şarkı sözlerine şöyle bir yorum gördünüz: "Barlar!"

Jay-Z yeni bir dize bırakıyor... "Barlar!"

Eminem inanılmaz bir yeni albüm bırakıyor... "Günlerdir barlar!"

Ya öyle ya da bir rapçinin dizesinde bu terimi duymuşsunuzdur. Mesela, siz kediler soytarılık yapıyorsunuz, hapishaneden daha çok barım var. Veya... Düşürdüğümde yakalayamazsın çünkü parmaklıklarım ağır. Tamam, iyi. Kabul ediyorum, bunlar katil rap punchline olarak kabul edilecek şeyi çağrıştırmaya yönelik acınası girişimler... Ama anladın.
 

Rap Şarkı Sözlerine Neden "Bar" Dendi Anlamak için Zamanda Yolculuk


Tamam, şimdi hip-hop'ta "barlar" teriminin veya ifadesinin ne kadar popüler olduğunu ve ifadenin kullanıldığı birkaç örneği biliyoruz. Ama bu terim nereden geliyor?

Müzik teorisindeki "bar" terimi 1650'lere kadar uzanır. Bu süre zarfında, bir çubuk bir şarkının zaman imzasına veya her ölçüdeki atım sayısına atıfta bulundu.

Rap Şarkı Sözlerine Neden Bar deniyor?

Müzik teorisini anlıyorsanız ve müzik okuyabiliyorsanız, "bar" teriminin müzik sayfalarında veya kaydırmalarda müzikal önlemleri işaretlemek için gerçek bir çizgi veya çubuk kullanmaktan geldiğini bileceksiniz.

Sonuç olarak, her türden ve farklı yaş ve türlerden müzisyenler aslında bestelerinde "barlar" kullanmışlardır. Evet, buna Beethoven ve Mozart da dahil. Çılgın, Beethoven'ın klasik bir bestenin son parçasını seslendirdiği aklıma geldi ve sanki...." Barlar!" Garip hissettim, lol! (Bahse girerim Beethoven hip-hop bağlamındaki ifadeyi anlarsa ya çöker ya da çok heyecanlanırdı).
 

Hip-Hop'ta "Barlar" Nedir ve Neden Bu Kadar Önemlidir?


Şimdi müzikteki "barların" tarihini anladığımıza ve eskiden beri var olduklarına göre, bu bizi bir sonraki büyük soruya getiriyor.

Soru Şu : "Barlar" Nedir veya "Bar" Nedir?
Basit cevap, bir çubuğun müzikte zamanın bir ölçüsü olduğudur. İşte bu kadar. Deli gibi değil mi??? Ben de öyle düşünmüştüm!

Bununla birlikte, rap müzikte, bir barın 1, 2, 3, 4 sayısı içinde dizenin veya şarkının bir kısmını ifade ettiği belirtilmelidir. Barlar sadece müziğin ölçüldüğü bir yoldur. Aslında, "bar" kelimesiyle eşanlamlı bir "ölçü"dür.

Rap Şarkı Sözlerine Neden Bar deniyor?

Barlar aslında hip-hop'ta belirli bir ayetin veya nakaratın ne kadar uzun olması gerektiğini iletmek için önemlidir. İşbirliği yapan rapçiler, diğer rapçinin repliklerinin veya dizelerinin ne kadar uzun olması gerektiğini iletmek istediklerinde, bunu, diğer rapçiye rapçinin kısmının doldurması gereken ritmin veya enstrümantalın kaç barını doldurması gerektiğini söyleyerek kolayca yapabilirler. Bu şekilde, diğer rapçi, kendisine kaç bar verildiğine bağlı olarak dizesini ne zaman başlatacağını ve durduracağını kolayca belirleyebilecektir.

Çubuklar ayrıca şarkı yapısı, şarkı bestesi ve nakaratın ve dizelerin ne kadar uzun olduğunu veya ne kadar uzun olması gerektiğini belirlemek için de önemlidir. Farklı şarkı türleri ve desenleri, belirli bir şarkıdaki farklı çubuk düzenlemelerini gerektirir.
 

Rap Şarkı Sözlerine Neden Bar denir?


Bu sorunun cevabı hip-hop kültüründe ve argosunda bulunur. dictionary.com göre, hip-hop argosunda "barlar" bir rapçinin sözlerini ifade eder - özellikle de şarkı sözleri son derece iyi kabul edildiğinden.
 

Bar Denemesinin Nedeni

Hip-hop ve hip-hop kültürü 1990'larda ve 2000'lerde hakimiyet ve popülerlik kazandıkça, rapçiler ve dinleyiciler genellikle şarkı sözleri için "barlar" terimini kullanmaya başladılar ve müzik teorisinde anlaşıldığı gibi terimin anlamını kullanmamaya başladılar. Bu, urban dictionary'nin ilk olarak 2003 yılında çubuklar terimini ortaya atmasına veya girmesine yol açtı.

Bu sıralarda, "barlar" ifadesinin kullanımı, rap savaşları ve slam şiirleri sırasında rap satırları ve dizeleri için sıfatlı veya açıklayıcı bir terim olarak yaygınlaştı. Hayran kalabalığı, zarar verici, yaratıcı veya parlak bir rap hattına saygı duyduklarında, takdir ettiklerinde veya havaya uçtuklarında bu cümleyi söylerken belirgin bir şekilde duyulur.
 

Barlar Hakkında Bilmeniz Gereken Trivia ve Diğer Şeyler


Barlar hakkında bilmeniz gereken bazı ilginç şeyler, bir "çubuğun" "vuruşlar" olarak adlandırılan 4 eşit bölüme ayrılmasıdır. Başka bir deyişle, 4 "vuruş" bir "bar" oluşturuyor. Ayrıca, bir "çubuğun" uzunluğu şarkının temposuna veya "hızına" bağlıdır. Daha yüksek tempoya veya daha yüksek "hızlara" sahip şarkılar daha kısa çubuklara sahip olurken, daha düşük tempolu veya daha yavaş "hızlara" sahip olanlar daha uzun çubuklara sahip olacaktır.

Rap Şarkı Sözlerine Neden Bar deniyor?

Bununla birlikte, bir hip-hop kafası veya fanatikseniz, The Game'in "Hands Down" adlı bir şarkısına bakmanız ve şarkıda tam olarak kaç çubuk koyduğunu sayıp sayamayacağınızı görmeniz için size meydan okuyoruz. Oyun, bu şarkıda 100 bar koyduğunu iddia ediyor. Tam olarak kaç tane bulduğunu bize bildir.

Artık rap şarkı sözlerine neden bar dendiğini biliyorsun. Bu şarkılar basit bir nedenden dolayı öne çıkıyor. Onlar hakkında söyleyecek bir şeyimiz yok ama...tahmin ettiniz... BAR!

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum