Mark Rothko Kimdir? (1903 – 1970)

Mark Rothko1940'larda Amerikan sanatında yeni bir sanat anlayışı olarak ortaya çıkan bir ünlü ressamdır.

Mark Rothko Kimdir? (1903 – 1970)
Editör: No Haber
25 Şubat 2022 - 11:09 - Güncelleme: 25 Şubat 2022 - 11:17

Kuşağının önde gelen sanatçılarından biri,Mark Rothko1940'larda Amerikan sanatında yeni bir kolektif ses olarak ortaya çıkan bir ressamlar çemberi olan New York okulu ile yakından özdeşleşmiştir. Elli yıla yayılan bir kariyer boyunca, yeni ve tutkulu bir soyut resim formu yarattı.

Rothko'nun çalışmaları renk, şekil, denge, derinlik, kompozisyon ve ölçek gibi biçimsel unsurlara gösterilen titiz dikkat ile karakterize edilir; yine de, resimlerini yalnızca bu terimlerle değerlendirmeyi reddetti. "İyi boyandığı sürece neyin boyandığının önemli olmadığı ressamlar arasında yaygın olarak kabul edilen bir görüştür. Akademisyenliğin özü budur. Hiçbir şey hakkında iyi resim diye bir şey yoktur."

Mark Rothko Kimdir?

1949'da Rothko, kariyeri boyunca geliştirmeye devam edeceği bir kompozisyon formatı tanıttı. Renkli bir alan içine yerleştirilmiş dikey olarak hizalanmış birkaç dikdörtgen formdan oluşan Rothko'nun "imgesi", kendisini olağanüstü bir görünüm çeşitliliğine verdi.

Bu eserlerde, büyük ölçekli, açık yapı ve ince renk katmanları bir araya gelerek sığ bir resimsel alan izlenimi veriyor. Rothko'nun çalışmasının belki de en çok övüldüğü renk, burada eşi görülmemiş bir parlaklığa kavuşuyor.

Doğum tarihi: 25 Eylül 1903, Letonya
Ölüm tarihi ve yeri: 25 Şubat 1970, New York, New York, ABD
Çocukları: Kate Rothko, Christopher Rothko
Eşi: Mary Alice Beistle (e. 1945–1970), Edith Sachar (e. 1932–1943)
Dönemler: Soyut dışavurumculuk, Modern Sanat, Renk alanı resmi
Kardeşleri: Moise Roth, Sonia Allen, Albert Roth


1950'lerin klasik resimleri, genişleyen boyutlar ve giderek daha basitleştirilmiş bir form, parlak tonlar ve geniş, ince renk yıkamaları ile karakterize edilir. Seyirciyi içine çekiyormuş gibi görünen büyük, yüzen renk dikdörtgenlerinde, renk kontrastlarının ve modülasyonlarının etkileyici potansiyelini nadir görülen bir nüans ustalığıyla keşfetti.

Alternatif olarak parlak ve karanlık olan Rothko'nun sanatı, renk, yüzey, orantı ve ölçek gibi saf resimsel özellikler üzerinde nadir görülen bir sürekli konsantrasyon derecesi ile ve bu unsurların yüksek bir felsefi gerçeğin varlığını açığa çıkarabileceği inancıyla ayırt edilir. Aydınlık, karanlık, geniş alan ve renklerin kontrastı gibi görsel öğeler, sanatçının kendisi ve diğer yorumcular tarafından trajedi, coşku ve yüce gibi derin temalarla ilişkilendirilmiştir. Ancak Rothko, soyut görüntünün "insan dramı"nın temel doğasını doğrudan temsil edebileceğine inanarak, çalışmalarının içeriğini açıklamaktan genellikle kaçındı.

Mark Rothko Eserleri

Bu web özelliğinin dayandığı Mark Rothko sergisi , sanatçının çalışmalarının kapsamlı bir retrospektifiydi. Rothko'nun kariyerinin tüm aşamalarını kapsayan tuval ve kağıt üzerine 115 eserle sergilenen sergi, Rothko'nun sanatsal başarısının olağanüstü derinliğini ortaya çıkardı. Bu özellik, sergi için ödünç alınan bir dizi çalışmanın yanı sıra, Galeri'nin daimi koleksiyonunda yer alan ve bazıları şu anda sergilenmeyen bir dizi resim ve çizimi içeriyor.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum