Elmanın faydaları nelerdir? Cilde iyi gelir mi?

Elmanın bize olan faydaları nelerdir? ve cilde iyi gelir mi, besin, güzelleştirme, lekelere karşı ne gibi faydaları nelerdir hakkında tüm bilgileri sizlere net bir şekilde açıklıyoruz.

Elmanın faydaları nelerdir? Cilde iyi gelir mi?
Editör: No Haber
22 Şubat 2022 - 21:05 - Güncelleme: 22 Şubat 2022 - 21:06

İçindekiler;

Elmanın besin değeri nelerdir?


Örnek, 100 gram ağırlığın da olan bir elmanın yaklaşık olarak %85’i hemen hemen sudur. Yani Ortalama olarak 11.6 gr karbonhidrat olarak içerir. Karbonhidratlar ise bizim vücudumuzun ana enerji olarak belirlenilir. Elmanın, glisemik indeksi ise protein ve yağ içeriği oldukça düşüktür.

Bir Elma, lifli bir yapısı olması şartı ile bağırsak hastalığına ve tembelliğine iyi gelen, ve hatta kolesterol ve karbonhidratların emilimini düzenlemeye kolayca yardımcı ve çözünür bir lif olan pektin içeriğine sahip en yüksek ve güçlü meyvelerden biridir.

Elmanın faydaları nelerdir?

Elmanın faydaları


Elmanın faydaları, C, A, K, B6 ve E vitaminleri de bulunur. Gözde görülmesi basit görülsede inanılmaz bir şekilde, C vitamini besinler yoluyla bu sağlanmalıdır. Yorgunluğuzu azaltmaya yardımcı olur, bir de sinir sisteminin düzgün çalışmasına da yardımcı olup ve de bağışıklık savunması için gereklidir, demir emilimini baya artırır. Elmanın İçerisinde bulunan polifenollerin sayesinde antioksidan özelliklere de sahiptir. Bu elmadaki olan vitaminden en iyi şekilde yararlanmak için ise elmayı çiğ olarak, kabuklu yada kabuğu soyulduktan hemen sonra acil bir şekilde tüketilmeli tüketilmese C vitamini havadaki ısı ve oksijenin etkisine karşı da hassastır. Onun için bekletmeden elmayı tüketmek gerekir.
 

Elmadaki Mineraller

Elmadaki ; potasyum, fosfor, kalsiyum, çinko, demir gibi olan mineralleri içermekte. Potasyum ise, normal kan basıncını ve de kas fonksiyonunu korumaya yardımcı ola bilen  iyi bir mineraldir.

Elma, enerji ise metabolizmasına katkıda bulunur ve hatta hücreleri de oksidatif strese karşı da inanılmaz decede korur.  
 

Elma insanı güzelleştirir mi?

Halk arasında ne yazıkkı bilinen elmayı soyarak yemek, işin aslı ise öyle değil asıl gerçek ise elmayı her zaman kabuklarıyla yemek özellikle bu cildi güzelleştiriyor. Elma kabuğunda olan fosfor, çinko ve magnezyum cildin gençleşmesine inanılmaz bir katkı ve güzelleşmesine yardımcı oluyor. Özelliklerini söylemek gerekirse kalsiyum, folik asit ve demir içeriği ile kemikleri baya güçlendiriyor.

Gelelim Bu konuda Elmanın faydalarına;

Elmanın faydaları nelerdir?


Bu güzel Elmanın sağlığa faydaları hakkına birçok internet sitelerinde araştırma bulunmakta. Bizlerde sizler için elmanın faydalarını bahsedecem.
 

Vitaminler

Öncelikle Vitamin için zengin su içeriğinin yanı sıra birçok vitamin ve minerallerde içermektedir. Elmanın vücuttaki sağlığa faydaları; Elmanın lifli yapısı ve de (pektin) ve antioksidanlar (polifenoller, C vitamini) ile de bağlantılı bir şekildedir.

Sıralamak Gerekirse bunu başta olmak üzere C, A, K, E ve B vitaminleri açısından da zengin bir meyve olan elma, içerdiği mineraller ve de eser elementlerle hem enerji verir sizlere hem hücre koruyucudur. Zengin su içeriği ile de vücudun düzenli düzgün çalışması için gerekli olan hidrasyonu sizlere sağlar.

Elma insanı güzelleştirir mi

Gözle görülmeyen bir çok özelliğe sahip olan elma, elmanın zengin lif ve antioksidan bileşenleri ile kolesterol düşürücü etkileriyle de sağlık olarak da kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma da sizlere sağlamakta, diyabet ve de obezite oluşumunun da önlenmesinde büyük yardım olmasınada yardımcı olmaktadır. Bunu özellikle meyve ve sebze çeşitlerinde oluşan lif açısından da zengin bir beslenme şeklinde ve de birçok kronik hastalık riskinin azalmasına yine büyük katkıda bulunur sizlere.

Elma lekelere iyi gelir mi?


Elma ise 2 kategori de 1 çözünen ve 2 çözünmeyen lif bakımında da daha zengin bir içeriğine de sahip olduğu için insanı oldukça tok tutar, yararları ise şöyle açıklamak gerekirse iştahı keser, cilte çok iyi gelir, elma lekelere iyi gelir, Sivilce ve sivilce izlerinin yok eder, siyah nokta lekelerini siler, bağırsakları çalıştırır, bağırsak sağlığını destekler ve de kabızlığı da önler. Bağırsak sağlığını koruması için ayrıca bağışıklık sistemini de desteklemekte.

Bu soruya da açıklık getirelim; Antioksidanlar serbest radikallerin de zararlı olan etkileriyle mücadele edebilme özelliğine sahiptir. Bu serbest radikaller hücrelerin ise erken yaşlanmasına da neden oluyorlar.

Tüketim ise: Tütün ve de alkol tüketimi, güneşe de maruz kalma, kirlilik gibi durumlarında serbest radikallerin de ayrıca üretimi artar. Bu serbest radikallerin de etkilerine karşı koyabilmek için yeterli bir miktarda antioksidan tüketmek için sağlıklı bir yaşam için bu  gereklidir.

Elmanın antioksidanlarla olan özellikle polifenollerdeki bu güzel zenginliği, cilt dahil olmak üzere hücresel olarak yaşlanmayı hızlandıran bu serbest radikallere karşı olan savaşı ise  elmayı yaşlanma karşıtı bir besin haline getiriyor.

Bunlarıda biliyormusunuz; Elmayı yıkadıktan sonra ısırarak yemek ise ağız ve diş için de inanılmaz faydalıdır. Çiğneme ise periodontal hastalıklara da karşı önlem ve koruma sağlar.
 

Elmanın cilde faydaları neler?


Elmanın vitamin içeriğindeki C, A ve E vitaminleri, antioksidanlar, ve hatta polifenoller ile ciltte geç yaşlanma karşıtı ve de nemlendirici etkileri de bulunmaktadır. Bu vitamin bileşenleri ise cildi, saçları ve tırnakları daha sağlıklı olarak da güçlü yapmakta. Herkesin hemen hemen evinde olan Elma sirkesi de cildi temizler ve hata parlaklık vermekte.

Elma insanı cildine faydaları

Elma sirkesi ise cilde doğrudan uygulanmamalıdır. Hassas ciltlerde hemen kızarıklık ve tahrişe neden olabilmektedir. Bitkisel olsa bile kesinlikle bir hekim uzmana danışmadan cilde hemen uygulamamak gerekmektedir.
 

Günlük kaç adet elma tüketilmeli?


Genç Ergenler ve yetişkin insanlar için yaklaşık 100 ile 150 gram elma tüketilmesi hekimler tarafından önerilmektedir. Bu Elma suyunu ve komposto ile karşılaştırıldığında ise, tam elma size en iyi tokluğu sağlayan en iyi form olacaktır. Ve glisemik indeksi düşük olsa bile meyve şekeri de içermektedir bu sebeple ile diyabet hastalarının da elmayı normal ölçülü bir şekilde tüketmesi kesinlikle gerekmektedir.
 

Elmayı nasıl muhafaza etmeliyiz?


Elmayı, Serin ve de karanlık bir oda ısısında ve 7-8 gün, soğuk buzdolabında 4 ile 6 hafta aralığında muhafaza edebilirsiniz. Fakat elma kesildiğinde ya da soyulduğunda ise havayla temas ettiği için çabucak hemen kararan bir meyvedir. Yarım elma yenmek istendiğinde ise kalan diğer yarısına limon sıkılıp şefaf streç film ile kaplanarak güzel bir şekilde muhafaza edilebilir.

Nohaber.com

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum