Düşük Tansiyonun Nedenleri Nelerdir? Düşük Tansiyonu Nasıl Yükselte biliriz

Düşük Tansiyonun Nedenleri Nelerdir? Yeterli sıvı tüketimi ile ilgili bilgiler verilmekte aşağıdaki metinde daha fazla bilgi edine bilirsiniz.

Düşük Tansiyonun Nedenleri Nelerdir? Düşük Tansiyonu Nasıl Yükselte biliriz
Editör: No Haber
20 Aralık 2021 - 18:03 - Güncelleme: 08 Ocak 2022 - 02:26
Düşük Tansiyon Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir? 
Düşük tansiyonun nedeni ise dehidrasyondan ciddi tıbbi veya cerrahi bozukluklara kadar inaılmaz derecede değişebilir. Tedavi edilebilmesi için düşük tansiyona neyin neden olduğunu bulmak da önemlidir.

Bu Tansiyon gün boyunca vücut pozisyonuna, solunum ritmine, stres seviyesine, fiziksel duruma kadar, kullanılan ilaçlara, yenilenlere, içilenlere ve de günün saatine bağlı olarak değişir. Dikkat: Tansiyon genellikle akşamları en düşük seviyededir fakat uyanma sırasında keskin bir şekilde anında yükselir.

Hamile olan bayanlarda düşük tansiyon görülmesi normaldir. Vücüttaki Dolaşım sistemi hamilelik sırasında fazla genişlediği için, tansiyon düşmesi ise muhtemeldir. Ve hatta geçici olarak düşük değerlerde gösteren tansiyon seviyesi genellikle doğum gerçekleştikten sonra hamilelik öncesi seviyelere tekrar geri döner.

düşük tansiyon nasıl yükseltilir

Dikkat edilmesi gereken ise, Düşük tansiyona neden olabilecek bazı kalp rahatsızlıkları arasında yüksek derece düşük kalp atış hızı (bradikardi), kalp kapağı problemleri, kalp krizi ve hatta kalp yetmezliği de sayılabilir.

Endokrin problemleri de tansiyon düşüklüğüne neden olabiliyor. Tiroid sorunları, paratiroid hastalığı, Addison hastalığı adlı böbreküstü bezi yetmezliği, düşük kan şekeri (hipoglisemi) ve bazı durumlarda diyabet düşük tansiyona da neden olabilir.

Vücudunuz aldığından daha fazla su kaybı olduğundan dolayı, susuzluğa bağlı ve halsizlik, baş dönmesi ve yorgunluk da görülebilir. Ateş, kusma, şiddetli ishal, diüretiklerin aşırı kullanımı ve yorucu egzersizler dehidrasyona kaynaklı neden olabilir.

Düşük Tansiyonu Nasıl Yükselte biliriz
Hipotansiyonu olan kişiler yemek yiyecek listesinde yapacakları değişimler ile kan basınçlarını da yükseltebilir. ‘Düşük tansiyonu yükseltmek için neler yapabiliriz ne yemeliyiz.? sorusuna da çok farklı yiyeceklerle cevap verilebilir kesinlikle.

TANSİYONU NORMALE GETİRMEK İÇİN ŞÖYLE YAPIYORUZ;

Kan basıncını artırmak için:
· Tuzlu gıdalar: Tuz içeriği yüksek olan besinler kan basıncını hemen artırır. Tuzlu ayran, turşu, zeytin, tuzlu peynir gibi gıdaların ise tüketilmesi düşük tansiyonun yükselmesini kolayca sağlar.
· Yeterli sıvı tüketimi: Vücudun gün içerisinde kaybettiği sıvı kayıbının yerine konulması için kaybedilen sıvı kadar ya da daha fazla içeceğin de tüketilmesi şart. Yapılması gereken Yeterli sıvı tüketimi için önerilen içecekler su, soda, ayran gibi sağlıklı alternatiflerdir.
· Meyve: Meyveler, sıvı içeriği yüksek gıdalardır. Bu sayede meyve tüketimi dehidratasyon oluşumunu engelleyerek kan basıncın da düşmesini kolayca önler.
· Kafein: Kafein ise kalp hızını artırarak kan basıncında geçici bir şekilde yükselmeye sebep olan bir maddedir. Kafein içeriği yüksek çay, kahve gibi içeceklerin de tüketimi kan basıncında kolay bir artışa yol açar.

Nohaber.com'u okuduğunuz için tşrk ederiz. Bizleri daha iyi takip etmek için Bildirimlere izin vermeyi unutmayınız. İyi okurlar....

Nohaber.com

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum