Anason Çayı Nedir ve Faydaları Nelerdir

Anason Çayı Nedir, hakkında bilinmeyen bilgileri sizlere sayfamızda yer verdik. Anason Çayı ve faydaları gibi açıklamalarda bulunduk. içindekiler olarak kolay madde başlıklarını yarattık.

Anason Çayı Nedir ve Faydaları Nelerdir
Editör: No Haber
22 Şubat 2022 - 21:10 - Güncelleme: 22 Şubat 2022 - 21:11

İçindekiler;

Anason Çayı Nedir?

Konuya şöyle başlamak gerekirse, Türkiye’de çok yaygın olarak tarım işçileri tarafından yetişen bir bitki olan anason diğer adı: (Pimpinella anisum); ve maydanozgiller diğer adı:(Apiaceae) ailesinden aromatik bir bitki diye sonrada adını "Anason Çayı" diye adlandırılır. Bu Anason tohumları ortalama %1,5-5 oranında esansiyel bir yağ içermektedir ve hatta Anadolu’da eskilerden beri yaprak, çiçek ve de tohumundan da yararlanılmaktadır, Diye biliyoruz.

Anason Çayı Nedir
Göründüğü gibi resimde yer almakta.
 

Anason'da kullanım alanları nelerdir?


Kullanım Alanları: Dünyaca bilinen ve duyulan anasonun kullanım alanları ve de kullanım miktarları her geçen gün neredeyse artmaktadır. Anason çayı nedir, neden kullanmalıyız,  kullanım alanları aşağıda belirtiğimiz gibidir; Örnek,

Bitki:  Anasonun meyvesinden elde edilip ve uçucu yağın ise (Oleum Anisi) ve hatta önemli etkin maddeler arasında her zaman yer aldığını biliyormuydunuz, bu meyveler çok eskilerden beri değişik amaçlarla kullanma ve örnek olarak bahsedersek:

Anason Çay Faydaları 11 Başlıkla Oluşmaktadır, Hemen sizlere bahsediyorum;

 • Gaz giderme
 • İdrar söktürme
 • Terletme
 • Sinir sistemi
 • Anne sütünü arttırma
 • Emzirme süresini uzatma
 • Adet düzenliğine
 • Sakinleştirme
 • Dinlendirme
 • Migren ağrısına
 • Kramp oluşmasını engelliyor
 • Uyku düzenine ve uykusuzluğa iyi geliyor

gibi amaçlarla kullanılmaktadır. "Anason Çayı" Sizlere hiçbir zararı yoktur, aksine faydası vardır. Fakat başka bir hastalıkları olmadığı süreçte. En iyi Bir Aile Hekimine sormakta fayda vardır.
 

Anason Çayı

Gıda sektöründe yeri neler: Baharat ve hamur işlerinde, örnek verilmek gerekirse eğer şunlardan bahsede bilirim, marmelatlar, sakızlar, dondurma, tatlılar gibi gıdalar kullanılmaktadır. Bu konu ile ilgili bazı söylentiler oluyor Avrupa ülkelerinde anason çayı bitkinin genç yaprak ve de sürgünleri salataya güzel bir lezzet vermek amacıyla ve garnitür olarak da eklenmektedir diyorlar. Bunları biliyormuydunuz, kedi ve köpek mamalarına tat vermede, bir de baharat olarak likör sanayinde anason meyvelerinin tüketimi de inanılmaz derecede çok fazladır.

Diş macununda: Çoğu macunda bile Aroma ve tat verici olarak çok fazla yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tarımda ise: Anason ise İngilizce adı (Pimpinella anisum)’un anethole içeren bu uçucu yağı ambar zararlılarının bazılarınada yabancı adı olarak; ( Sitophilus oryzae, Tribolium confusum ve Ephestia kuehniella) karşı çok güçlü ve etkili olmasıdır.
 

Anasonun faydaları nelerdir?


Burada çok güzel bir konuya değildim dikkatlice okuyun, başlıyorum; Anason ise halk arasında genellikle iştah açıcı olarak ve uyku verici olarak, anne sütününde artırıcı olduğunu ve daha fazla örnek vermek gerekirse, gastrik spazm şikâyetlerini ve barsak gazlarını giderici, balgam söktürücü, antibakteriyel, karaciğeri koruyucu olarak da kullanılmakta.

Anason Çayı, olarak içilen anason da hafif spazmlı gastrointestinal şikayetler ise şunlar; mide & bağırsak şikayetleri olarak, epigastrik şişkinlik gibi olarak bazı dispeptik rahatsızlıkların tedavisinde olan ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisine de ek olarak neredeyse iyi gelebileceğini gösteren güzel çalışmalarla ortaya konulmakta vaz geçilmez bir hale geldi.

Anasondan elde edilen bu uçucu yağın %70/90 anaethole içeren ekstreleri de uyarıcı, tonik ve aromatik özellikleri ile bunlar bilinmektedir. Karaciğer koruyucu olan yabancı adıyla (Hepatoprotektif) etkisi olduğu da çalışmalarda ön görülüp sürülmektedir.
 

Anason yağının faydaları nelerdir?


"Anason" uçucu yağı: Oleum Anisi , meyvedeki etkileri yanı sıra süt artırıcı (laktagog) etki de gösteriyor, ayrıca bu diş macunlarında korigen tabiri olarak çok sayıda kullanılmaktadır. Anason diğer adıyla (Pimpinella anisum)’un anethole olarak içeren uçucu yağın hatta ambar zararlılarının bazılarına (Tribolium confusum, Sitophilus oryzae ve Ephestia kuehniella) karşı olarak en etkili olmakta.

Anason Yağı

Anason çayın faydaları, Uçucu yağı antioksidan, antispazmodik, antimikrobiyal, ve de antifungal (mantar önleyici) olarak özelliklere de sahiptir. Tıbbi olarak bahsedersek eğer: nezle tedavisinde, dispeptik şikâyetlerde ve de hafif balgam söktürücü olarak da kullanıla bilinir.
 

Anasonun zararları nelerdir?


Zararları: Anason olarak içerdiği maddelerin sebebiyle, fitoöstrojenik etki olarak gösterir. Bitkisel östrojen anlamına gelen bu fitoöstrojen, zararı, öncelikle meme ve de over kanser tedavisi gören kadın hastaların da kullandıkları ilaçlarla etkileşim içine dahi bile girebilir. Bunun için anason ise bu hastalar tarafından asla ve kesinlikle kullanılmamalı ve hatta  tüketilmemelidir. Şunlarıda söylemeyi unutmayalım, genel olarak böbrek rahatsızlığı olan hastaların da anasonun diüretik (idrar söktürücü) olarak da etkisi sebebiyle fakat hekim kontrolü altında kullanmasını şidetle bahsediyoruz.  
 

Rezene, anason ile birlikte tüketilebilir mi?


Nereden gelmektedir, Rezene ve anason maydanozgiller ailesinden gelmektedir. Fakat içlerinde bulunan bu anetol maddesi ise farklı oranlarda yer almakta. Yine örnekten bahsedersek; Emziren annelerde ve daha fazla süt artırıcı etkisi sebebiyle kullanılan anason ile ilgili yeterli bilimsel çalışmalar da bulunmamaktadır. 

Rezene, anason

Bebeklerini emziren anneler tarafından tüketilen bu yararlı anason çayı bazı olumsuz sonuçlar dahi doğurabileceği de unutulmamalıdır diye söylüyoruz. Günlük olarak ne kadar içip tükete biliriz sorusuna yanıt vermek gerekirse, Rezene ve anason çayının günlük tüketim miktarı ise ölçülü olması gerekir, bu ölçü günlük 2 fincanı kesinlikle geçmemelidir.
 

Anason çayı küçük bebeklerde kullanılabilir mi?


Anason Çayı, bu anasonun çocuklarda ise kolik, kabızlık, öksürük ve hatta düzensiz uykuya bağlı olarak da kullanımı neredeyse oldukça halk arasında yaygındır. Ancak yapılan bu araştırmalar da burası çok önemli, 6 aydan küçük olan bebeklerde anason kullanımının kolik üzerine olumlu bir etkisinin dahi olmadığını, ve ancak uyku düzeni ile ilgili olumlu etkilerinin bulunduğunu gösterdiğini söylebiliriz.

Bebek

Anasonun ise 6 aylık olan bebeklerde güvenli olduğu yapılan bilimsel çalışmalarda maalesef kanıtlanamamıştır. Ve hatta bebeğin de sindirim sistemine zarar verebileceği de yapılan çalışmalarda söz konusudur. Demem o'ki bebeklerde anason kullanımı mutlaka ilgili iyi bir hekime danışılmalıdır.
 

Anason çayı emziren annelerin sütünü artırır mı?


Bu araştırmalar da elde edilen bilgi ise anasonun, anne sütünü arttığı gösterilmiştir.
 

Anasonun içinde alkol var mı?


Bu Anason tohumlarında doğru söylemek gerekirse eğer neredeyse yüzde 1,5-5,0 uçucu yağ, yüzde 10-20 sabit yağ oranı, %18 de protein bulunmakta. Ve en önemli olan uçucu yağ bileşeni trans-anethol (%80/90)’dır. Sonra daTrans anethol bir tür yağ asidi adında olmakla birlikte anasonun ise güzel kendine özgü kokusunu veriyor. Bu tatlımsı tat ise bu güzel maddeden kaynaklanır. Anason yağ sadece alkolde çözünen bir yağ asidi olarak bilinir. Anethol maddesinin içinde kendi yapısında olan bir alkol bulunmamaktadır. Bu sebep ile ilgili anasonun içinde de alkol olup olmadığı konusunda halk arasında bir yanlış anlaşılma ve kafa karışıklığı bulunmaktadır. Bizlerde bu konu hakkında aydınlık getirdik.
 

Anason çayı bağırsakları çalıştırır mı?


Bu Anason çayı, bağırsak hareketliliğini ve güzel ve hızlı artırdığına dair bir takım çalışmalar bulunmaktadır.

Anason çayı bağırsaklar
 

Anason çayı ne zaman içilir?

Bizlere verilen bilgiye göre şöyle; Anason çayı ise vücudumuzdaki sindirim hazmı ve kolaylaştırıcı etkisinden dolayı anason çayı yemeklerden sonra tüketilmesi daha da faydalı sizlere olacaktır.
 

Anason çayı vücuttaki gaza iyi gelir mi?


Bu araştırmalar da elede edilen bilgi ise anasonun gaz giderici olduğunu ve kullanıldığı bilinmektedir.

Anason vücuttaki gaza
 

Hamile olanlar anason çayı içebilir mi?


Anason Çayı kullanımı, içeriği sebebiyle ilgili kesinlikle hamilelikte önerilmemektedir. Bu konuyu lütfen dikkate alınız. Hekimlerden izinsiz kullanmayınız. Yararı değil sizlere zararı olur.

Hamile olanlar anason çayı içebilir mi?
 

Anason çayı uyku getirir mi?


Bu söylentilere ilişki, Anason çayının uyku yapıcı özelliği ise bulunmaktadır. Anasonun bu uyku süresi üzerine etkisi ile ilgili yapılan ayrıntılı şekilde bilimsel çalışmada anasonun uçucu yağının dahi kullanımı ile birlikte uyku süresinin ise yüzde oranı olarak yaklaşık 93,5 oranında arttığı gözlemlenmiş. Bu geleneksel olarak kullanımda anasonun sedatif ve  (sakinleştirici) etkisinden çözüm olarak yararlanılmaktadır.
 

Anason yağının kullanım doz oranı ne kadar?


Şöyle anlatmak gerekirse kısaca; Kilogram başına ağız yoluyla alınan 50 mg üstü olan  anason uçucu yağı ise kötü etkilerin dahi görülmesine ve hatta (akut toksite) neden olabilmektedir. Bunun için bu sebeple kullanımı sınırlandırılıp kısıtlandırılması gerekiyor.
 

Böcek Isırıklarına İyi Gelir mi?


Halk arasında kullanılmış ve Anason böcek ısırıklarına da iyi geliyor.
anason böcek ısırıklarına iyi gelir

Nohaber.com

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 1 Yorum